Prohlídky jsou rozděleny do 3 okruhů: 1. okruh - Porcelánový představuje prohlídku Muzea porcelánu, která je hlavní náplní našeho programu prezentace rozsáhlých sbírek porcelánu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Sbírka českého porcelánu v 21 sálech prvního patra zámku dokumentuje více než 210letou historii výroby porcelánu v Čechách. V dobových vitrinách a interiérech je vystavena produkce manufaktur a porcelánek ze Slavkova, Klášterce nad Ohří, Březové, Kysiblu, Chodova, Staré Role, Dalovic, Prahy, Lokte, Budova a Ždanova a dalších. 2. okruh - Pohádkový představuje prohlídku Pohádkové Země Vítězslavy Klimtové a expozice loutek rodiny Matěje Kopeckého instalovanou ve sklepních prostorách západního a jižního křídla zámku. Dále v tomto okruhu můžete vidět stálou expozici zajímavé keramiky kláštereckého samouka Stanislava Hlaváče. Nově je součástí tohoto okruhu i výstup na zámeckou vyhlídkovou věž, kde je nainstalována stálá výstava keramických děl paní Štefánkové pod názvem „Bylo, nebylo“ na téma pověstí a legend Severozápadních Čech. 3. okruh - Výstavní zobrazuje stálé expozice drahých kamenů, těžby a zpracování železných rud v Krušných horách (ametysty, acháty a jaspisy z nalezišť v okolí Klášterce nad Ohří), v prvním patře zámku je dále možno vidět vznik zámecké knihovny. Dále návštěvníci uvidí aktuálně probíhající výstavu v renesančních sálech a okruh zakončí prohlídkou zámeckého areálu s návštěvou Thunské hrobky, v níž jsou uloženy ostatky hraběcí rodiny Thun-Hohensteinů, která vlastnila klášterecké panství nepřetržitě od roku 1623. V hrobce se nachází porcelánový rodokmen hraběcí rodiny.
VíceStálá expozice lidového umění, zaměřená na dřevěné hračky a lidovou vánoční tvorbu z české a německé strany Krušných hor. Expozice je součástí velkého společného projektu partnerů z Čech i Saska - měst Chomutov a Annaberg-Buchholz, Podkrušnohorského zooparku a Oblastních muzeí v Chomutově a Mostě. Celý projekt, financovaný prostřednictvím příhraničního programu Cíl3, vznikl na základě snahy zpřístupnit veřejnosti sběratelskou kolekci tzv. Stroeherské sbírky, přispět k zvýšení přitažlivosti Krušných hor pro turistický ruch a v neposlední řadě posilovat vzájemnou spolupráci a poznávání obyvatel příhraničních oblastí v Čechách i Sasku. Exponáty z geologické sbírky. Expozice Pohledy do pravěku Chomutovska představuje pravěký vývoj na Chomutovsku od neolitu po dobu římskou (6. tisíciletí př. n. l. – 400 n. l.), především na základě výsledků rozsáhlých archeologických výzkumů lokalit, jež svým významem přesahují.
VíceNávštěvníci mají možnost navštívit s průvodcem galerii a kapli sv. Jana Křtitele, zrcadlový, rytířský sál, lovecký salonek s obrazárnou, pracovnu M. E. Hohenlohe-Langenburg, chodby a další prostory. Součástí okruhu jsou stálé výstavy, zámecká jízdárna, sloužící jako technické muzeum. Expozice s pohádkovou tematikou je umístěna v zámecké galerii.
VíceExponáty z oblasti letectví 2. světové války (osobní výstroj a výzbroj letců, dokumenty a výpovědi letců, nepublikované fotografie věnované pamětníky a účastníky letecké bitvy i rodinami padlých letců).
VícePůvodní zámecká knihovna z Červeného hrádku vznikala v minulosti na třech různých místech. Během času se tyto části spojily (Rottenhanovská knihovna, Herálecká knihovna a knihovna rodu Hohenlohe). Dnešní fond obsahuje 2400 bibliofrafických jednotek, tedy 4421 svazků - z toho 15 rukopisů, 10 tisků z 16. století, 1737 starých tisků z období do konce 18. století. Knižní fond byl prohlášen za kulturní památku a donedávna byl uložen v depizitáři zámku. Knihovna je pro veřejnost zřízena v v jednom ze salonků prohlídkového okruhu.
VíceNa příchozí čekají postavy z pohádek O červené Karkulce, Perníková chaloupka, Čert a Káča. Nechybí ani pohádková babička, víly, vodníci a ostatní obyvatelé pohádkové říše.
VíceVýstava fotografií a obrazů jihočeské a severočeské krajiny ak. malíře Jana Plívy.
Více