Historická expozice seznamuje návštěvníky s významným obdobím dějin severozápadních Čech - s obdobím husitských válek, kdy města Louny a Žatec hrála velmi důležitou úlohu mocenských opor husitství na severozápadě Čech. Expozice zachycuje a dokumentuje tuto dobu od jejích ideových počátků za vlády Karla IV. přes dění ve dvacátých až čtyřicátých letech 15. století až po nástup Jiřího z Poděbrad na český trůn.
VícePřírodní zajímavosti okolí města Podbořany, jejímž cílem je představit méně známou a přesto pestrou oblast.
VíceExpozice představuje vývoj chmelařství od raného středověku do současnosti. Kromě zajímavých sbírek muzea se seznámíte s vlastním objektem, který je technickou památkou a příkladem industriální účelové architektury z konce 19. století ve městě proslulém nejkvalitnějším chmelem na světě. Dozvíte se, proč se nejlepší chmel na světě sklízí právě na Žatecku a proč se musel již od středověku chránit před nekvalitními napodobenina-mi. Zaujmou vás dobové fotografie a písemné doklady o pěstování chmele a o vaření piva. Najdete zde i zajímavé nářadí, mechanizační prostředky a historické stroje.
VíceNejmladší muzeum na Lounsku bylo vybudováno v bývalé barokní výsypce z roku 1876, která stojí v areálu zámecké zahrady v Peruci. Expozice muzea byla vybudována z darů obyvatel obce i okolí. Muzeum se věnuje historii starých řemesel na venkově i zemědělské činnosti. Prohlédnout si tu zemědělské stroje, hasičskou stříkačku, nejrůznější nářadí a náčiní a mnohé z exponátů si můžete i sami vyzkoušet. Součástí muzea je také expozice Štíty a okna, vybudovaná za spolupráce Etnologického ústav Akademie věd.
VíceVýstava je věnována představitelům českého geometrického konstruktivismu. Jejími hlavními představiteli jsou Zdeněk Sýkora, který je průkopníkem aplikace počítačové techniky ve výstavbě uměleckého díla, a Vladislav Mirvald, emeritní středoškolský profesor deskriptivy zdejšího gymnázia, který povýšil tvrdou estetiku deskriptivní geometrie na umělecké dílo. Další expozice tvoří reprezentativní výběr děl současného českého výtvarného umění, zaměřených na abstraktní tendence všech druhů.
VíceHistorická expozice seznamuje návštěvníky s významným obdobím dějin severozápadních Čech – s obdobím husitských válek, kdy města Louny a Žatec hrála velmi důležitou úlohu mocenských opor husitství na severozápadě Čech. Expozice zachycuje a dokumentuje tuto dobu od jejích ideových počátků za vlády Karla IV., přes dění ve dvacátých až čtyřicátých letech 15. století až po nástup Jiřího z Poděbrad na český trůn.
VíceBez průvodce jsou přístupná tří nádvoří. Z prvního nádvoří se po schůdcích dostanete do zrekonstruované barokní zahrádky na jižní straně zámku. Na druhém nádvoří naleznete vchod do podzemních koňských stájí, které byly vybudovány Gustavem Adolfem z Varrensbachu z obraných hradních příkopů. Na třetím nádvoří se nejdříve můžete vypravit do sklepení pod zámeckou věží, tuto výpravu nedoporučujeme slabším povahám a návštěvníkům s alergií na draky. Potom po dosti strmých schodech vystoupáte až na ochoz zámecké věže, která poskytuje daleký rozhled do okolní krajiny (pokud zrovna není mlha). Prohlídka s průvodcem začíná v přízemí východního křídla, kde můžete vidět zachovalé části gotických fresek, přes svatební salonek projdete do chodby před kaplí sv. Josefa se sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Antonína Paduánského. Přes další místnost se dostanete až do černé kuchyně se zachovalým stolokrbem. Následují obytné místnosti, původní hradní záchod neboli prevet, kaple sv. Josefa, barokní sušárna z roku 1760. Dále jsou zde umístěny předměty ze sbírek Oblastního muzea v Lounech, ty připomínají včelařskou tradici tohoto kraje, truhlářská dílna s historickým vybavením a prádelna s mandlem a ukázkami prvních modelů praček.
Více